Historia duchovní o Samsonovi
S titulem Historia duchovní o Samsonovi, silném a udatném někdy vůdci izrahelském, v způsob tragedie sepsaná a vzatá z kněh Iudicum od kapitoly třinácté až do sedmnácté byla hra poprvé vytištěna u D. Sedlčanského na Starém Městě pražském 1608 a je dochována v konvolutu nazývaném Sborník Stolovského. Tisk je dedikován „Urozenému Panu Panu Pertoltowi Bohubudowi z Lippého a na Morawském Krumlově“ a věnování obsahuje vydavatelovu zmínku o tom, že mu hru dal k otištění nejmenovaný přítel. Další informace o původu textu nejsou známy.
Hra rozčleněná do pěti dějství líčí známý a již dříve literárně a divadelně často zpracovávaný starozákonní příběh. Biblické hry o Samsonovi byly v 16. stol. vydávány (mj. ve sbírce Dramata sacra, Basilej 1547) a hrávali je i pražští studenti o beániích v Karlově koleji (1548, 1581). Která ze samsonovských her sloužila jako předloha autorovi českého zpracování, není dosud známo.
Děj počíná ve chvíli, kdy bezdětní manželé prosí Boha, aby je obdařil synem. Druhé dějství obsahuje dlouhý monolog, v němž Samson vyzdvihuje svou sílu a činy, a dobově příznačný moralizující dialog o výchově mládeže. Příběh pokračuje Samsonovými zásnubami, které dramaticky zkomplikují nepřátelsky naladění mládenci. Samson se mstí, Dalila vyzví tajemství jeho síly a Samson zničí sebe i nepřátele. Navzdory vážnému námětu obsahuje hra i komické prvky (např. stříhání svých zázračných vlasů provází Samson rozzlobeně nevybíravými slovy). V dobové dramatické tvorbě šlo o běžný jev, světské prvky a komické scény poskytovaly vhodnou příležitost k zábavě studentů o beániích. Součástí páté a šesté scény čtvrtého dějství je interludium s konvenčním titulem Helluo a Judaeus. Krátký fraškovitý výstup o napálení Žida, jemuž taškář Helluo draze prodá bezcennou hůl, nemá žádnou vazbu k hlavní hře a je do ní vložen pro pobavení obecenstva. Na doslov biblické hry navazuje postludium → Polapená nevěra, které bylo vytištěno současně jako samostatný přídavek. Podle poznámky, umístěné v tisku za soupisem účinkujících postav, měla být interludia pro obveselení hrána po každém aktu.
Edice
České humanistické drama, ed. M. Kopecký, Praha 1986, s. (17n.), 273–279 (Helluo a Judaeus), (349, 359).
Prameny a literatura
NMk, sign. 27 F 7 (Sborník Stolovského), přív. 5: Hystorya Duchownij O Samsonowi…, Praha 1608. • J. Máchal: Dějiny českého dramata, 2. vyd. Praha 1929, s. 49n.; viz Edice. • DČD I, Knihopis
Vznik: 2007
Zdroj: Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století. Osobnosti a díla, ed. A. Jakubcová, Praha: Divadelní ústav – Academia 2007, s. 245–246
Autor: Milena Cesnaková