Rakovnická hra vánoční: Porovnání verzí

nahoru...
Z Divadelní Encyklopedie
Přejít na: navigace, hledání
(založení hesla)
 
(založení hesla)
Řádka 2: Řádka 2:
 
| foto = <ee:titleimage></ee:titleimage>
 
| foto = <ee:titleimage></ee:titleimage>
 
| fotodesc = <ee:imagedesc></ee:imagedesc>
 
| fotodesc = <ee:imagedesc></ee:imagedesc>
| typ = <ee:type></ee:type>
+
| typ = <ee:type>anonymní dramatický text - asi 1684</ee:type>
 
| alias = <ee:alias>Vánoční hra žáků / studentů staročeských, Pastýřská hra o narození Páně, Je náš anebo váš?</ee:alias>
 
| alias = <ee:alias>Vánoční hra žáků / studentů staročeských, Pastýřská hra o narození Páně, Je náš anebo váš?</ee:alias>
 
| název = <ee:label>RAKOVNICKÁ HRA VÁNOČNÍ</ee:label>
 
| název = <ee:label>RAKOVNICKÁ HRA VÁNOČNÍ</ee:label>
Řádka 10: Řádka 10:
  
 
</ee:perex><cshow logged="1"><ee:content>
 
</ee:perex><cshow logged="1"><ee:content>
 +
Nazývána též ''Váno''''č''''ní hra žák''''ů'' / ''student''''ů''''staro''''č''''eských'', ''Pastý''''ř''''ská hra o narození Pán''''ě'', ''Je náš anebo váš? ''– Lidová kolední (nikoli obchůzková) hra z Chlumku u Luže patrně jezuitského původu. Rukopis hry (atypický formát 200 x 80), dnes nezvěstný, našel na konci 19. stol. F. Levý v městském archivu v Rakovníku (odtud novodobý název, důvod uložení v této lokalitě není dosud znám).
  
 +
Autorem hry byl patrně některý z členů královéhradecké jezuitské rezidence v Chlumku u Luže, možná P. Jan Libertin (1654–1732), který tu působil od podzimu 1684 asi po dobu jednoho roku. Divadelní činnost jezuitů se ne­omezovala jen na oficiální školské drama, ale byla uplatňována také při misijní práci (→ A. Chanovský). Jezuité vycházeli často vstříc zálibě prostých věřících aktivně se účastnit divadelních produkcí o církevních svátcích. Dokladů o těchto akcích není mnoho, neboť nebývaly zapisovány do výkazů činnosti, objevují se však i v jiných jezuitských provinciích. Nelze opomenout ani hypotézu, že jde o následný zápis divadelního představení.
 +
 +
Datace hry do 1684 se mj. odvozuje od zmínky o „krejcaru polském“ (v. 450), předchozího roku tudy táhlo polské vojsko na pomoc Vídni ohrožené Turky. Na provenienci z Chlumku u Luže poukazují názvy vesnic ze vzdálenějšího okolí citované v textu (Srbce, ­Pešice, Popovice, Mentoury). Dohad, že autor znal → ''Komedii váno''''č''''ní''…''z Vlachova B''''ř''''ezí'', není opodstatněný, obě hry měly spíše nějaké společné vzory.
 +
 +
Hra obsahuje 456 veršů, skládá se ze dvou dílů, delšího pastýřského (254 v.) a tříkrálového (202 v.). Děj se odehrává v Čechách a v Betlémě a lze ho rozdělit na tři dějství. Začíná profánním rozhovorem pastýřů, který má skrytou, prostému diváku sotva postřehnutelnou teologickou alegorizaci. Jména pastýřů, původně snad česká (Bárta, Matěj), jsou v novém zpracování podle neznámé předlohy přejata z tehdy populární bukolické literatury (Corydon, Pindarus, Tityrus). Druhou část otevírá zjevení sboru andělů a zvěstování Ježíšova narození, po němž se pastýři rozhodnou k cestě do Betléma. V třetí části se klanějí děťátku a předávají mu dary. V části poslední přicházejí tři králové se zpěvem písně ''Laeti Betlehem'' a klanějí se narozenému Kristu. V propuknuvším sporu mezi králi a pastýři o dítě vyjadřují pastýři své stanovisko v tříslokové písni. Svár řeší anděl, oznamující, že dítě je „pastýřem“ i „králem“, před nímž jsou si všichni rovni. Tato nejdelší scéna hry (154 v.) končí společným zpěvem pastýřů a králů. Následuje ještě žertovné závěrečné petitio a graciarum actio (prosba a poděkování publiku). V textu se nevyskytuje jméno Ježíš či Kristus, třebaže je nepochybné, že se o něm mluví. Z celého kontextu hry je jednoznačně zřejmé, že autor straní čtvrtému stavu (prostému lidu).
 +
 +
Autor se zálibou pracoval s teologicky motivovaným triadickým principem (tři „světy“, tři postavy pastýřů a tři králové atd). Od umělého lidového jazyka se plasticky odlišují ceremo­niální výpovědi králů, promyšlená je i veršová faktura (repliky pastýřů: 8a8a8b8b, repliky králů: 8a7b8a7b). Text propojený devíti písněmi neobsahuje scénické poznámky.
 +
 +
Jeviště bylo pro všechny účinkující společné, před hrací plochou stál „betlém“ (svatá rodina a snad vůl s oslátkem) patrně zpodobený malbou či plasticky. Ve hře účinkovali nejspíše žáci i dospělí koledníci, zpěváci, snad členové tamějšího zbožného bratrstva. Rovněž nelze přesně určit, kde se hrálo – jistě v kryté místnosti, snad ve školní budově nebo v rezidenci. Hru znovu uvedl E. F. Burian v D 46 pod názvem''Je náš anebo váš?'' v rámci inscenace ''Váno''''č''''ní hry ''''č''''eského lidu ''(1946).
 
</ee:content>
 
</ee:content>
 
<ee:bibliography>
 
<ee:bibliography>
 
== <ee:bibliography_label>Edice</ee:bibliography_label> ==
 
== <ee:bibliography_label>Edice</ee:bibliography_label> ==
<ee:bibliography_content/>
+
<ee:bibliography_content>F. Levý: Vánoční hra žáků (studentů) staročeských, ''Český lid'' 4, 1895, s. 308–312 (přepis a údaje nepřesné); S. Souček: ''Rakovnická vánoční hra'', Brno 1929, s. 213–223; J. Vašica: ''Pastýřská vánoční hra z českého baroka'', Praha 1937, s. 7–30 (soukromá novoročenka); ''České baroko'', ed. Z. Kalista, Praha 1941, s. 248–253, (301); ''Lidové drama pobělohorské'', ed. J. Hrabák, Praha 1951, s. (8), 29–45, (233n.); Rakovnická hra vánoční, ''Divadelní výchova'', příl. 4, 1968 (úprava představení v Sobotce).</ee:bibliography_content>
 
== <ee:bibliography_label>Literatura</ee:bibliography_label> ==
 
== <ee:bibliography_label>Literatura</ee:bibliography_label> ==
<ee:bibliography_content/>
+
<ee:bibliography_content>V. Oliva: Z minulosti Chlumku u Luže a jeho okolí. Miniaturní obraz z církevních dějin českých, ''Sborník Historického kroužku'' 4, 1903, s. 85n.; pokrač. 7, 1906, s. 157–159; J. Máchal: ''Dějiny českého dramata'', 2. vyd. Praha 1929, s. 70n.; Je náš anebo váš? Staročeská studentská vánoční hra z Rakovnicka. Podle opisu z rakovnického archivu a z lidové poesie pro D 47 upravil E. F. Bu­rian, ''Vánoční hry českého lidu'', rozmnož. strojopisná kopie, Praha 1947, s. 2–17 (úryvek ⇒ ''Umělecký měsíčník D 49'' 12, 1948, s. 65–67); J. Kopecký: Divadlo naší hrdosti, ''Divadlo'' 1, 1950, č. 13–14, s. 457n.; J. Hrabák: Tři úvahy o verši doby pobělohorské, ''Studie o českém verši'', Praha 1959, s. 144–157; J. Černý: Dějiny českého dramatu v kostce III (Lidové drama pobělohorské), ''Ochotnické divadlo'' 4, 1958, s. 71n.; M. Kopecký: K využití starší literatury v lidových suitách E. F. Buriana, SPFFBU 1965, D 12, s. 47 + ''Starší české drama'', Brno 1981, s. 110n., 123–130; Z. Kalista: Oživené obrazy, nebo obrazy živé?, ''Divadlo'' 28, 1967, č. 2, s. 20–25; V. Černý: Barokní divadlo v Evropě, ''Slovenské divadlo'' (Bratislava) 18, 1970, č. 2, s. 204 + Generační periodizace českého baroka, ''Až do předsíně nebes, Čtrnáct studií o baroku našem a cizím'', Praha 1996, s. 301; F. Všetička: Rakovnická hra vánoční, ''Listy filologické'' 100, 1979, s. 225–230 + Lidové hry českého baroka, ''Rozhlasová univerzita Svobodné Evropy ''I, ed. A. Kratochvil, Mnichov–Brno–Plzeň 1993, s. 209–216; B. Šindelářová: ''Etnografická a folkloristická práce E. F. Buriana'', dipl. práce, FF UK Praha 1987; viz Edice. • DČD I, LČL</ee:bibliography_content>
 
</ee:bibliography>
 
</ee:bibliography>
 
<div class="chronology"><ee:chronology/></div>
 
<div class="chronology"><ee:chronology/></div>

Verze z 31. 10. 2016, 08:36

RAKOVNICKÁ HRA VÁNOČNÍ
anonymní dramatický text - asi 1684
Známé i jako Vánoční hra žáků / studentů staročeských, Pastýřská hra o narození Páně, Je náš anebo váš?



Nyní jsou zobrazeny pouze částečné informace. Úplné heslo bude viditelné, až po přihlášení.